Skip to content Skip to footer

The Atlantic: Підлітки XXI століття пізно дорослішають, мало спілкуються в реальному житті і відчувають себе самотніми. У всьому винен смартфон

Психолог Джин Туенгі 25 років вивчала різницю між поколіннями і помітила, що сучасні підлітки сильно відрізняються від підлітків, які росли в попередні десятиліття. Туенгі навіть придумала для нього назву: айпокоління, iGen. Журнал The Atlantic опублікував уривок з її книги, яка скоро виходить в США. ISIC Ukraine розповідає, що психолог дізналася про життя сучасних (американських!) підлітків – і чим вони відрізняються від поколінь 1980-х і 1990-х.

Сучасні підлітки дійсно відрізняються від колишніх

Про кожне нове покоління прийнято говорити, що воно зовсім інше; часто – що воно дурніше, нахабніше і взагалі гірше попередніх. До недавнього часу вчені, які досліджували це питання серйозно, в цілому були не згодні з такими оцінками. Але тепер є наукове підтвердження – люди, які народилися з 1995 року по 2012 роки, дійсно значимо відрізняються від інших поколінь.

Поява нових якостей у нових поколінь зазвичай очікувано і відбувається поступово. Сучасні підлітки сильно відрізняються і тут: в 2012 році вчені, які вивчають тінейджерів, почали помічати різкі зміни. Приблизно в цей же час число американців зі смартфонами перевалило за 50 відсотків. По всій видимості, справа саме в мобільних пристроях – а також у зростаючої популярності соціальних мереж.

Вони менше спілкуються в реальному світі

Як випливає з матеріалу The Atlantic, нинішні підлітки набагато рідше бачаться наживо, навіть якщо між ними починаються романтичні стосунки. На побаченнях вони бувають нечасто, віддаючи перевагу над ними листування та інше спілкування в соцмережах. З друзями вони теж бачаться рідше, ніж попередні покоління. Число дітей, які роблять це майже кожен день, зменшилася на 40 відсотків з 2000 по 2015 рік. Втім, згідно з дослідженням, це необов’язково погано – оскільки підлітки менше спілкуються в реальному житті, вони менше п’ють алкоголь.

Рідше підлітки спілкуються із своїми батьками – що, втім, не заважає дорослим куди пильніше стежити за своїми дітьми: цьому також допомагають цифрові технології.

Вони пізніше дорослішають

Сучасні підлітки пізніше починають доросле життя. Наприклад, нинішні підлітки отримують права в більш дорослому віці, ніж це робили їхні ровесники з попередніх поколінь, – і рідше підробляють.

Пізніше тінейджери починають і займатися сексом. У цьому теж є свої переваги: ​​наприклад, у США стало менше підліткових вагітностей.

Вони гірше себе почувають

Підлітки стали гірше спати. Якщо використовувати смартфон перед сном, це може збільшити час, який людині потрібно, щоб заснути. Підліткам потрібно спати 8-10 годин, але зараз вони витрачають на сон менше семи годин. Дефіцит сну може призвести до тяжких наслідків: наприклад, ожиріння, цукрового діабету 2-го типу і підвищеного артеріального тиску.

Незважаючи на постійне спілкування в інтернеті, сучасні підлітки відчувають себе більш самотніми, ніж тінейджери попередніх поколінь, йдеться в дослідженні Туенгі. У вчених поки немає точних доказів того, що тут є прямий причинно-наслідковий зв’язок. Але ось дівчаткам у нових умовах точно доводиться гірше хлопчиків: соцмережі стали зручним майданчиком для цькування дівчатами один одного, в той час як хлопці, як і раніше схильні з’ясовувати стосунки за допомогою фізичної сили.

Чому нинішні підлітки пізніше починають жити дорослим життям з усіма її плюсами і мінусами? Зміни в економіці та методи виховання виразно грають роль. В інформаційному суспільстві вища освіта цінніша, ніж якщо ти раніше за інших починаєш працювати – і батьки більше хочуть, щоб їхні діти залишалися вдома, а не заробляли гроші. Підлітків це теж влаштовує – не тому, що вони старанні, а тому, що все їх соціальне життя, у будь-якому випадку, відбувається в телефонах. Щоб провести час з друзями зовсім необов’язково виходити з дому.